Abhazya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aslan Bjaniya, Sağlık Bakanı Tamaz Tsakhnakia'yı görevinden alan ve yerine  Eduard Butba'yı atayan bir kararnameyi imzaladı.

Cumhurbaşkanlığı basın servisinden verilen bilgilere göre, Bakan Tsakhnakia'yı bugün makamında kabul eden Bjaniya, kendisine görevi boyunca yaptığı hizmetler için teşekkür etti ve özellikle koronavirüs günlerinde yaptığı başarılı çalışmalar için en yüksek devlet ödülü olan Ahdz-Apsha III nişanı ile ödüllendirdi (haber fotoğraf).

Aslan Bjaniya aynı kararname ile, devlet başkanı Eduard Butba'yı Abhazya Sağlık Bakanı olarak atadı. 16 Mayıs 1974'te Abhazya'nın Oçamçira şehrinde doğan Eduard Butba, 1991-1998'de Moskova Tıp Akademisi'nde okudu ve "Genel Tıp" uzmanı bir doktor olarak görevini sürdürdü.

Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan diğer bir kararname ile Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevinden alınan Cansukh Nanba, Vergi ve Harçlar Bakanı olarak atandı.

 

 


 

 

Kategori Haberler

Abhazya’da koronavirüse karşı aşılama işlemine 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü (yarın) başlanacak.

Sağlık Bakanlığı basın servisinden verilen bilgilere göre, başkent Suhum’da açılan üç ayrı aşılama noktasında ilk olarak sağlık çalışanlarına aşı uygulaması yapılacak. Ardından öğretmenler, sosyal hizmet uzmanları, kolluk kuvvetleri gibi yüksek riskli meslek grupları, en son diğer vatandaşlar aşılanacaklar. 21 gün sonra aşının ikinci dozu uygulanacak.

Sağlık Bakan Yardımcısı Vahtang Vardania, gönüllülük esasıyla uygulanacak aşılamada ilk gün 15 kişiye aşı uygulamayı planladıklarını belirtirken, aşı konusunda Abhazya sakinlerinin çok istekli olmadıklarını, ancak heyecanla aşı bekleyen bir kesimin de olduğunu söyledi.

Rusya’dan gönderilen 6 bin 500 doz Sputnik V aşısı, 30 Nisan 2021 tarihinde Abhazya’ya ulaştı. Aşıyı uygulayacak sağlık personeli için aşılama eğitimi gerçekleştirildi. Eğitim hakkında bilgi veren Devlet Baş Doktoru Ludmila Skorik, normal aşılamaların dışında Abhazya’da sadece kuduz ve dizanteri aşılamasının yapıldığını, Sputnik V aşısının uygulanması için bir eğitimin gerekli olduğunu belirtti. Skorik uygulama hakkında ise, aşılama sırasında mutlaka Abhazya pasaportunun ibraz edilmesi gerektiğini, sonrasında zorunlu bir doktor muayenesi yapılacağını ve bir aşı kabul formu imzalanacağını bildirdi. Baş Doktor, aşılamadan sonra, hafif ateş ve alerjik reaksiyon, enjeksiyon bölgesinde kızarıklık gibi yan etkiler görülebileceğini, bunların normal tepkiler olduğunu sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi, dünyada toplam nüfusu üç milyardan fazla olan 64 ülke tarafından onaylanan Sputnik V koronavirüs aşısının etkisinin yüzde 97,6  olduğu belirtiliyor.

Abhazya'da bugüne kadar tespit edilen toplam koronavirüs vakası sayısı 14 bin 834'e ulaştı, bunlardan 13 bin 823 kişi iyileşti. Bugün itibarıyla yatarak tedavi gören 119 Covid 19 hastası var, bunların 23’ünün durumu ciddi.

Kaynak: Apsnypress, Sputnik Apsny

Kategori Haberler