Restaurant ve Patskhalar

Cumartesi, 28 Eylül 2013 22:49

 

Abhazya'daki Bazı Restaurant ve Patskhalar

 

Aytar Restaurant

Sohum merkeze bir kaç kilometre mesafede Kodor yolu üzerindedir. Sahilin hemen kenarındaki bu gözde restoran Aytar Dinlenme Tesisleri’nin sahildeki uzantısıdır. Açık ve kapalı salonları ile yaz-kış hizmet verir. Deniz ürünleri konusunda çok iddialı olan tesis, genellikle Avrupa mutfağının lezzetlerini başarıyla sunar. Özellikle yazın eğlenceleri ve canlı müziği neredeyse günün ilk ışıklarına kadar devam eder.                   

 

Apra Restaurant-Cafe

Sohum'un simge restoranlarından biridir. Denize doğru iki yüz metre içeride, Sohum limanının yanındaki iskelenin üzerindedir. Oldukça panoramik bir Sohum manzarasına sahiptir. Müşterilerin bu doyumsuz manzaranın tadını daha iyi çıkartabilmeleri için restoranın tüm cepheleri açılabilir pencere olarak tasarlanmıştır. Restoranın hizmetinin yanı sıra her türlü salata, suşi çeşitlerini, zengin bir içki ve kokteyl seçkisini, yazın en güzel dondurmaları, kışın ise en nefis tatlılarla birlikte bulabileceğiniz güzel bir kafe-barı da mevcuttur. Mutfağı genellikle deniz ürünleri ağırlıklıdır.

 

Patskha Nartaa

Geleneksel Abhaz mutfağının lezzetlerini sunan en popüler restorandır. Sohum Limanına giderken, Ritsa Otelinin biraz ilerisinde sahildeki yaya yolu üzerindendir. Tüm geleneksel Abhaz yemeklerini bulmanız mümkündür. Oldukça otantik bir dizaynı olan büyük bir tesistir ve yaz kış rağbet görmektedir.

 

San Remo Restaurant

Ritsa Oteli’nin girişinde yer alır. Dekorasyonu, hizmet kalitesi ve lezzetli mutfağıyla elit bir Avrupa restoranı ayarın­dadır. Her daim çiçeklerle süslenmiş masalarında, beyaz ışıklı, zarif ortamında romantik müzikler ve kaliteli şarap eşliğinde nefis bir akşam yemeği yemek için gönül rahatlığıyla öneri­lebilecek bir yerdir.

 

Akiafurta Restaurant

 

Abhaz mutfağını hakkıyla temsil eden yerlerin belki de en başında gelen bir restorandır. Dekorasyonu da ayrıca dikkat çekicidir. Abhaz halk motiflerinin hakim olduğu yemek salonun duvarlarında geleneksel Abhaz savaş aletleri sergilenmektedir. Ritsa otelinin altında yer alan Akiafurta'nın fiyatları da aşırı değildir. İlginç bir spesiyali keçi etidir.

 

Aydgılara (Dayanışma) Restaurant

Şehrin turizm merkezi Trurbaza'ya giden Lakoba Caddesi ile Şotlandskaya caddesinin kesiştiği noktada bulunan bir kafe-lokantadır. Türkiyeli repatriant bir ailenin işlettiği ve Anadolu tipi ev yemeklerine alışık olanların damak tatlarına hitap eden, temiz ve hesaplı bir işletmedir.

 

Dem Restaurant-Cafe

Sohum sahilinde minik bir kale havasında inşa edilmiş orijinal bir yapının alt katındadır. Hem Avrupa hem de Abhaz mutfağının lezzetlerini sunar. Kalkan tavası meşhurdur.  Akşam­ları canlı müzik vardır. Yaz aylarında gece geç saatlerde, çok geniş bir alanı olan üst katı, sabaha kadar açık bir disko olarak faaliyet vermektedir.

 

Sely-Poely Kantin

İnter Sohum Oteli'nin hemen yanındaki binanın alt katında tabldot usulde self servis hizmet veren modern ve hesaplı bir lokantadır. Zaman zaman özel anlaşmayla otel müşterilerine de hizmet veren tesisin sahibi, bedensel engellilere destek için kurulmuş değerli bir sivil toplum kuruluşudur. Her türlü et ve sebze yemeğiyle çeşitli salataları belli bir kalitede sunan önemli bir alternatif lokantadır. Sabah sekiz, akşam yedi saatleri arasında açıktır.

Ayaşara Restaurant

Şehir merkezinde Dışişleri Bakanlığı’nın çaprazında köşe başında (Puşkin Cad. No:7) yer alan bir başka lokanta da Ayaşara isimli yerdir. Yine Türkiye’den gelip Sohum’a yerleşen repatriant bir ailenin işlettiği  bu mekanda genellikle Anadolu damak zevkine hitap eden ev yemekleri yiyebilirsiniz.

 

Atsha Restaurant

Şehrin ana caddelerinden olan Prospekt Mira (Atınçra) Caddesi üzerinde Türkiyeli repatriantların kurduğu kaliteli bir lokantadır. Temiz bir ortamda hesaplı yemek için ideal bir ortamdır. Türkçe bilen servis elemanları vardır. Genellikle Türk mutfağının ürünleri servis edilmektedir.

 

İris Pastanesi

Ritsa Oteli’yle aynı sokak üzerinde Türkiyeli repatriantların kurduğu kaliteli bir pastanedir. Türkiye'den alışık olunan pasta ve unlu mamullerin yanı sıra, hamburger gibi fast food ürünleri de bulabilirsiniz. Tüm mamulleri tazedir ve güvenle tüketilebilir. Özellikle simidi lezzetlidir.

 

Dina's Burger

Türkiyeli repatriantlarca kurulan bir hamburger büfe zinciridir. Özel hamburger ekmeğinden, etine, mayonezine kadar tüm malzemesi Pınar marka kalitesiyle Türkiye'de üretilmekte ve frigofrik özel konteynırlarla Abhazya'ya gelmek­tedir. Mamulleri gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Büfeleri Abhazya'nın, özellikle Sohum'un birçok merkezi yerinde aniden karşınıza çıkabilir. Hesaplı bir atıştırmalık için idealdir.               

 

Gagripsh Restaurant

"Gagripsh" sadece bir restaurant değil, aynı zamanda Gagra'nın en popüler turistik yerleri arasındadır ve şehrin sembollerindendir. Gagripş'in tarihi 1901'e kadar uzanmak­tadır.

Zamanın Rus Çarı 2. Nikola'nın çok yakın bir akrabası olan Prens Oldenburg Gagra'nın nefis iklim ve coğrafyasının keşfedince bu beldeyi Avrupa standartlarında bir tatil ve dinlenme yöresi haline getirmeye karar vermişti. İmparatorluk Hükümeti bu amacına ulaşabilmesi için kendisine 14500 Akre (yaklaşık 60bin dönüm) arazi ve 3 milyon ruble tahsis etmişti. Prens Oldenburg bu beldeye elektrik, telgraf ve su, kanalizas­yon altyapısı getirmekle işe başladı. Ardından, dağ yamaçlarında birbirinden güzel köşkler ve pansiyonlar inşa ettirdi. En muhteşem olanı ise hiç şüphesiz Prenses Eugenia Oldenburg Köşkü idi. Restoran olarak kullanılan bu köşk, Ekim devriminden sonra da korundu ve Gagripş olarak anılmaya başlandı. Aslında bu yapı Prens Oldenburg tarafından Paris'teki ünlü Dünya Fuarı'ndan satın alınmış ve 1902 yılında demonte olarak getirilip, Abhazya'da tekrar inşa edilmiştir. Saat kulesi olan ünlü tahta yapı Norveç imalatıdır. Yapının bir diğer ilginç yanı ise bu yapıda hiç çivi kullanılmaması ve sadece ahşap malzemenin birbirine geçmesi esasına göre inşa edilmiş olmasıdır. Gagra Tatil Beldesi'nin açılışı 1903 yılında bu restoranda 9 Ocak 1903 günü yapılmıştı. Gagripş'i sıklıkla ziyaret edenler arasında Rus çarı 2. Nikola, uzun yıllarını Abhazya'da geçiren Ana Çariçe, dünyaca ünlü Rus opera sanatçısı Fyodor Shalyapin, ünlü Rus öykücü Anton Çehov, ünlü Rus yazar Maksim Gorki ve yine ünlü Rus şair İvan Bunin de bulunuyordu. Tabi yaz tatillerini Genellikle Ritsa Gölü kıyısındaki daçasında (yazlık evinde) geçiren Sovyet lideri Stalin de bu restoranın en sıkı müdavimleri arasındaydı.

 

 

 

 

Bu kategoriden diğerleri: « Oteller Eğlence Yerleri »